Artister på Urkult

 

2019

Bauls of Bengal – Brincadeira – Derya Yildirim & Grup Şimşek – DJ Soulstream – Emil Jensen – Erik Lundin – Familjen – Familjen Kaos – Forró na Caixa – GKN5 – Hadarrattes Souiriyattes – Hoven Droven – Hugo Den Fete & Milega Band – Kajsa Balto – Kjell-Erik Eriksson – Marie Bergman (Klangresa för alla) – Kroke – Lisa Långbacka – Mahotella Queens – MaidaVale – Maija Kauhanen – Mamma Dunder – Mari Boine – Pussy Riot – Seinabo Sey – Skenet – Sona Jobarteh – Stina Wollter – Svenska Akademien – Süperstar Orkestar – Urna – Woodlands – Teater Sláva och performancekollektivet The Inner Ear (Eldnatten)

2018 

Ale Möller * Xenomania – Alsarah & The Nubatones – Among Lynx, Azca & Kweeband – Badinkunda – Bauls of Bengal – Beatrice Eli – Bnat Timbouktou – Cats & Dinosaurs – Dagadana – Dikanda – Dona Rosa – The Forbidden Orchestra – George Kilby & Phil Wiggings – Gnucci, Gulaza – Hyllning till Hillevi – Huun-Huur-Tu – Iva Nova – Jaqee – Karolina Cicha – Katarina Barruk – Ladama – Mittfolk – Norr Om Stockholm -Partiet -Rosa Kvartetten – Slowgold – Säkert! – Tara Fuki – Tonbruket – Trolska Polska – DJ Livsfarligt – Eldfågel (Eldnatten)

2017 

Alice Francis – Ane Brun – Beches Brew – Beverly ”Guitar” Watkins & The King Bees – Bridget & Leif, Brincadeira – Enkel – Fastpoholmen – Folks of Bengal – Harpreet & Sanskriti – Ifriqiyya Eléctrique – Ill Wicker – Jord – Kajsa Grytt – Kapten Röd – Kristina Issa – Kumbia Queers – Martha Tilston – New Tide Orquesta – Rim – Siska -Sofia Jannok – Stella Gonis – Symbio – Trad.Attack! – Tzeitel – Ulrika Bodén med Ahlberg Ek & Roswall – United Vibrations – Vassvik – Vieux Farka Touré – Yellow Sisters – Ol’ Jansa Göran Månsson & Vänner – Burnt Out Punks (Eldnatten)

2016

Ahlberg, Ek & Roswall Crash Nomada – Duo Vox – Emil Jensen – Euskefeurat Garmarna Gibrish – Glesbygd’n – Islam Chipsy & EEK – Jaron Freeman-Fox – Joanna Connor – Johanna Ritscher – Kieslowski – Ladies Got The Blues – Liana – Looptok feat Maja Långbacka & Cirkus Cirkör – Lyset i forsen – Magnus Nylander (Tzar/Über) – Maïa Barouh – Maxida Märak X Systraskap – Mittfolk – Monika Njava’s Island Jazz – Nadia Nair – Nive Nielsen & The Deer Children – Norðan – Olle Lindvall – Räfven Sallyswag – Shantel & Bucovina Club Orkestar – Songbirds Collective – Sonic Groove Society – Sousou & Maher Cissoko – Vigüela

2015

Amason – Aurelia Dey – Brincadeira – Badi Assad & Simone Sou, Basco – Catch-Pop String-Strong – Cleo & Broke ’N Tipsy – Crash n Recovery – DakhaBrakha – DJ Aïcha – DJ NeyNey – Dobet Gnahoré – Ellika Solo Rafael – Goat – Irmelin – Laura Cortese & the Dance Cards – Leilia – Lenka Dusilova & Baromantika – Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye – Mahotella Queens – Manou Gallo – Merit Hemmingson Mittfolk – Noura Mint Seymali – Ogoya Nengo & the Dodo Women’s Group – Old Salt – Sara Parkman Sister Fa – Solo & Indré – Systraskap – Tarabband – Vołosi – Väärt

2014

Alice Francis – Amina Annabi – Anna Fält – Idas Apolonia – Bjäran – Bollywood Masala Orchestra – Bombino – Duo Systrami – Draupner – Fastpoholmen – Goodbye Girls – Hoven Droven – Härdelin X3 – Irya’s Playground – Jagwa Music – Karen Mukupa – Kíla – Kroke & Urna – Lovisa Negga – Maïa Barouh – Martha Tilston – Melech Mechaya – Mielotxin – Mittfolk – Partiet – Sallyswag – Simone Moreno – Stefan Sundström – Syster Sol – Taraf De Haïdouks – The Coup – Triakel – Trollfolk – Trust In Wax – Världens Band

2013

Algot – April Verch Band – Celso Paco & Dynamo Deluxe – Crash Nomada – Dagadana – Caniel Lemma – Dawanggang – Dawda Jobarteh – Deodato Siquir – Emil Jensen – George Kilby Jr – Gnučči – Gregory Boyd – Hang Massive – Helt Off – Kolonien – Kottarshky & The Rain Dogs – Lur – Martha Mavroidi – Mona Ersare – Nano Stern – Passione Taranta – Prego – Recanto – Rising Appalachia – Svenska Akademien – Tetra – Ulrika Bodén – Värttinä – Zibur

2012

Amina Annabi – The Crooked Fiddle Band – Badi Assad – Cultivarors Soundsystem – Eliza Carthy Band – Dalindeo – Dánjal – Himmerland – Laleh – Lepistö & Lehti – Karosell – Kraja Extended – Mu – Loney Dear – Mercedes Peón – Navarra – The Original Swedish Arvika Blues Breakers – Rebekka Karijord – Nina Ramsby – Punsch – Sousou Maher Cissoko – Transglobal Underground – Syster Sol – Slag Från Hjärtat – Thomas Andersson & Markus Falck – Tamburellisti Di Torrepaduli – Trummor & Orgel – Urna Chahar Tugghi – Ulrika Bodén Med Vänner – Väsen

2011 

Anna Von Hausswolff- Airijoki & Laservågen- Carlou D – Beatrice Aurore & The Make-Belive Mimers – Cookies ’N’ Beans, Eastwick – George Kilby Jr. – Eta Carinae – Iti Malo & Suranjana Ghosh – Hoven Droven, Junip – Jon Cleary, Ketsurat – Kvartet Traktor – Maria Kalaniemi – Looptroop Rockers – Marilyn Mazur – Miriam Aïda – Mittfolk – Mustat Silmät – Netnakisum – Rising Appalachia – Nordic – Valeri Dimchev trio – P-Danjelsa & Röttran – Shukar Collective – Sver & Snakka San – Syster Fritz – Saxophone Quartet N[EX]T – Triakel – Valeri Dimchev Trio – Zibur – Väärt

2010

0914 – Ary Morais – Cissoko System – Den Fule – Allianz – Eivor Pálsdóttir – Dag Vag – Esbjörn Hazelius – Iva Nova – Faela – Kapten Röd –Deodato Siquir – Jaqee – Lena Willemark & Mats Öberg – Latif Bolat – Kroke – Hadade – Kraa – Mittfolk – Malin Foxdal – Mari Boine – Nano Stern & Mattias Perez – Mason Ruffner – Nina Ramsby & Ludvig Berghe Trio – Mu – Olga – Serengeti – Vanamo – Theresa Andersson – Thuva Härdelin & Leo Nika – Tsuumi Sound System – Trio Cissokho – Superstar Orkestar – Trio Mio

2009 

Áillos & Åsa – Akim El Sikameya – Alla Fagra – Amina Annabi & Palaja Tatawin – Bandikoro – Crane Dance Trio – Eric Bibb – Eta Carinae – Eva Åström-Rune & Mattias Pérez – Faerd – Dorge Becker & Hjetland – Fun-Da-Mental – Glesbygd’n – Hoffmaestro & Chraa – Johanna Juhola – Kamraterna – Kingen Karlsson – Ljunglöfs Kapell – Maramas – Nina Ramsby – Nordic – Norrland – Jonas Knutsson & Johan Norberg – Pierre Dorge & Irene Becker – Sousou & Maher Cissoko – Stefan Sundström & Little Marbles – Stina Berge – Stockholm Lisboa Project – Sumer – Süperstar Orkestar – Syster Fritz – Timbuktu – Trio Vid Lampan – Valkyrien Allstars – Warsaw Village Band

2008

Ale Möller Band – Alla Fagra – Arnesen Blues Band – Bkårsk – Boot – Che Sudaka – Dalia Faitelson & Pilpel – Detektivbyrån – Ellika & Solo – Emma & Gänget – Esther Bertram – Funyi Tango Trio – Glesbygd’n – Iti Malo & Tarun Kanti Acharya – Jaipur Maharaja Brass Band – Janne Schaffer – Björn J:Son Lindh & Stefan Blomqvist – Jin Ben Berger & Martin Sörbom – Johan Piribauer & Gruvtolvan – Kal – Konsert Med Låtverkstad – Kåre Wigforss & Hokanoba Band – Lelo Nika & Friends – Namo – Ranarim – Richard Thompson – Räfven – Sanna Kurki-Suonio Trio – Svjata Vatra – Timber – Vincent – Watcha Clan – Zifa

2007 

Afenginn – Bellman Takeaway – Dan Kjellin & Saudade – Fata Morgana – Celso Machado – Eivor Pálsdóttir – Flukt – Irish Brew – J P Nyströms – Karin Rudefeldt & Dr Blues – Kebnekajse 2007 – Kraja – Lamine Cissokho & Tamala – Laes-Ánte Kuhmunen – Marcus Berg & Svartrot – Maramas – Mynta – Sofia Karlsson –  Svenska Akademien – Tinariwen – Triakel – Urban Turban – Väsen

2006 

A Bossa Elétrica – Abjeez – Andra Generationen – Baba Blues With Papa Dan & Mr. Jo – Chapaeaux De Guinée – Dogbreath – Erena Rhöse & Earthbeat – Euriadne – Galaxy – Håkanolsson & Anders Eriksson – Jord – Kultiration – Montag Mania – Nordic Beat – O’leary – Tweed & Deivert – Padik – Pustan – Ramses Revolution – Salomon Helperin Yiddish Salsa Band – Sirqus Alfon – Sofi Hellborg Gang – Svenskarna – Swåp – Wakilo

2005 

Aida Nadeem – Alamaailman Vasarat – Artis The Spoonman – Babajaga – Celso Machado – Cosmogriot – Electric Folk – Erika Nilsson – Flifet/Hamre – Giddanbush – Gunnar Idenstam – Habib Koité & Bamada – Henrys Head – King Naat Veliov & The Original Kocani Orkestar – Kvartett Traktor – Kvällstango På Danslogen – Motion Trio – New Tango Orquesta – Recycler – Sirqus Alfon – Svenska Akademien – Tummel – Yigi D’urkraft – Zap Mama

2004 

Amina Annabi – Baba Blues – Bäsk – Cuarteto Tangarte – Ellika & Solo – Et Bicomba – Faust – Fun-Da-Mental – Galaxy – Gåte – Hada Raïna – Hemållt – Henrys Head – Hoven Droven – Kroke – Mari Boine – Matti Norlin – Niklas Rosvall & Jens Comén – Ranarim – Simbi – Stefan Sundström – Surimana – The Mighty Zulu Nation – Östblocket

2003 

2:a Generationen – Ale Möller Band – Anders Hagberg Earthsongs – Anna Wennerbeck – Babsley – Caleido – Calle Real – Castalet Portatif – Frifot – Golbang – Hadouk Trio – Horace X Kraja – Kriminal Tango – Lokua Kanza – Moussa Diallo – Pettersson & Fredriksson – Rick Bockner & Keith Bennett – Ross Daly – Strula Med Siri – Toumo & Marie – Traktor – Vasarat

2002 

Amedeo & Belinda – Anders Hagberg – Beatifics – Dawda Jobarteh & Moudou Traore – Douglas Spotted Eagle – Draupner – Electric Folk  Ellika Frisell – Enyojk – Etnokören – Farmers Market – Fläskkvartetten – Fun-Da-Mental – Jack Brothers – Kalle Baah – Nyckelharpsorkestern – Poeta Magica – Raun – Ricardo Tesi & Band Italiana – Rolf Wikström – Shoshone Dance & Drum – Taximi

2001 

Alexis Harte – Amina Annabi – Douglas Spotted Eagle – Enyojk – Gjallarhorn – Gunnel Maritzson Band – Gåte – Hoven Droven – Imma – Jens Gustavson & Andras Ungar – Jive Connection – Moonlight Boggieband – New Jungle Orchestra – Nicolai Dunger – O’leary & Deivert – Reggaeterians – Roger Pontare – Sofi Hellborg Gang – Två Fisk & En Fläsk – Uphondo  Östblocket

2000

Amani – Blueshounds – Fliflet Hamre – Frida Matsdotter – Fylgja – Gåte, -Hatuey – Jp Nyström – Matti Norlin – Mombassa Bridge – Sin E – Skurkarna – Soulution – Susanne & Louise – Susanne & Louise & Karpaterna – Taj Mahal & The Hula Blues – Urban Turban – Urga, Wynja – Östblocket

1999

Anita’s Livs – Arabian Underground – Bäsk – Cressento – Fea – Gryning – Imma – Jpp – Kalousch – Knut Reiersrud – Kroke – Lester Outizau Band – Papa Dee’s Rock Steady Revue – Qmni Quintet – Quilty – Rob Ryan Band – Saudade – Sinkelipass – Super Cayor De Dakar – Susanne – Louise & Karpaterna – Ulrika Bodén – Urga – Väsen

1998

Beauty Of Grey – Bruse – Dan Fägerquist & Eldsjäl – Hoven Droven – Iwakichi & Noriko Yamashita – Kalousch – Kila – Leif Brixmark & New Holland Band – Lena Willemark – Makonde – Morten Carlsen – Njava – No Clue – Quarttango – Ranarim – Sabbath Hela Veckan – Sada Raïna – Samla – Skröna – Stefan Sundström – The Soulutions – Thomas Di Leva – Triakel – Vera Bilá & Kale – Västerbrokören

1997

Cressento – Farmers Market – Gongolé Players – Groupa – Habib Koïté & Bamada – Iwakichi & Noriko Yamashita – Jimmy Ågren Band – Marika Lagercrantz – New Jungle Trio – Pia Olby – Polka Twisters – Qwinnen – Rock – Salt & Nails – Rå-Mantik – Sabbath Hela Veckan – Simbi – Slagblock – Stefan Sundström – Tarika – Vunja – Yulduz Usmanova

1996 

Baba Blues – Carneval Spring Band – Dara Dagger – Dissharmony – Dorge-Becker-Carlsen – Dragspelsklubben – Drômba – Evert Ljusberg & Kingen – Gongolé Players – Good Company – Hoven Droven – J.J. Schultz – Jacob – Kalabra – Mari Boine – Mynta – Rinneradio – Sabbath Hela Veckan – Sofi Hellborg Gang – Stefan Ringblom – The Wee Malkies – Urban Turban – Vitter – Wimme Saari

1995 

Ahmadu Jarr & Highlife Orchestra – Bartolomeus – Carneval Spring Band – Contrappunto – Den Fule – Good Company – Hedningarna – Hoven Droven – Humdingers – Ifang Bondi – Jacob – Kingen Trio – Knut Reiersrud – Lommra – Piirpauke – Sollefteå Dragspelsklubb – Thomas Sidén – Tina Johansson & Mats Edén – Ubbe – Vitter

 


 

 

 

Translate blog »