
Den perfekta novemberbilden
Medan det ännu är november vill jag leverera några novemberbilder från en månad som annars anses som grå, tråkig och deprimerande. Jag utmanade något Jennifer Sandström, en av mina favoritbloggar, om den perfekta novemberbilden när hon saknade fotografisk inspiration tidigare i månaden och igår kom svaret från henne.
Jag kan ju inte vara sämre utan jag får rota i mina bildkataloger. Få se om jag också får ihop nio bilder eftersom jag ändå inte varit så flitig med kameran senaste tid.
Vilken blev den perfekta novemberbilden bland mina förslag? Eller, om inte den perfekta, så den bästa. Kanske inte så konstnärliga som Jennifers bilder utan mera vardagsbilder. – Bilderna går att förstora om ni vill granska närmare. Bara att klicka! 😉
Den perfekta novemberbilden – Jennifer Sandströms blogg
En typisk novemberbild – Allhelgona
Sätt dig här och vila!
Eller kura invid muren grå
Hellnäs bro i novembersol. Alla dagar var trots allt inte gråa
Och isen kom!
Likaså frostens vita rim
Och båtarne finns ej längre invid bryggor och strand. De flesta är på land.
Det vita sig sakta smyga på
Och solen går ned bakom Hellnäs sund, snart är det december.
2 kommentarer
annepauline
Ska man rösta på favoriter kanske? Nummer 1. Stenmuren. 2. Fönstret 3. Allhelgona på begravningsplan.
Svårt val! Alla bilder är fina.
Per-Johan Nylund
Vilket du vill. Kul att du gillar bilderna och någon favorit får man alltid.